Smilk Max - dlaczego został wycofany?

Produkt Smilk Max jest niezgodny z obowiązującymi przepisami regulującymi skład i skład odżywczy mleka początkowego i następnego dla niemowląt (Rozporządzenie Delegowane Komisji UE nr 2016/127) i niedopuszczony jest do sprzedaży w Polsce przez Główny Inspektorat Sanitarny (brak zgłoszenia w rejestrze GIS). W związku z tym ten produkt nie może być nazywany mlekiem modyfikowanym oraz nie może być sprzedawany w Polsce.

Puszka Smilk Max 2

Skład niezgodny z przepisami

Mleko początkowe i następne dla niemowląt może być wprowadzane na polski rynek jedynie pod warunkiem, że jest ono zgodne z wymaganiami określonymi w ramach rozporządzenia delegowanego UE 2016/127 i innych obowiązujących aktów prawnych. W tej dyrektywie ustalono m. in. minimalne i maksymalne zawartości tłuszczu oraz takich kwasów tłuszczowych jak: kwas linolowy (LA), kwas alfa-linolenowy (ALA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Te wymagania wynikają z opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Skład mleka krowiego (i tłuszczu w nim zawartego) różni się zasadniczo od składu mleka ludzkiego. Ze względu na znaczące różnice właśnie w zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w mleku dla niemowląt tłuszcz się modyfikuje w stosunku do zwykłego mleka krowiego (lub koziego) i stosuje się dodatek różnych olejów roślinnych, które są bogatym źródłem przede wszystkim kwasu linolowego oraz - w mniejszym stopniu - alfa-linolenowego. Ponadto dodaje się olej rybi lub olej z alg będący źródłem DHA.

Podsumowując: tłuszcz w mleku ludzkim jest inny niż jakikolwiek tłuszcz roślinny jak i również zupełnie inny niż tłuszcz w mleku krów lub innych ssaków. Dlatego producenci mlek modyfikowanych mieszają się ze sobą różne bezpieczne i możliwe do zastosowania tłuszcze w różnych proporcjach by na koniec powstała mieszanka o profilu kwasów tłuszczowych jak najbardziej zbliżona do mleka ludzkiego.

Produkt Smilk Max nie zawiera natomiast w składzie żadnych tłuszczy roślinnych, a jedynie tłuszcz mleka krowiego. Tłuszcz mleczny nie spełnia wymagań opisanych w przepisach, gdyż jest zupełnie inny niż tłuszcz zawarty w mleku mamy. Zatem wprost nie spełnia on przepisów w odniesieniu do wymaganego profilu kwasów tłuszczowych jakie muszą być zawarte w każdym mleku dla niemowląt. Co więcej, na liście składników Smilk Max nie ma żadnego składnika, który mógłby być źródłem kwasu dokozaheksaenowego (DHA) - tj. oleju rybiego lub oleju z alg, co pozwala wątpić w prawdziwość deklaracji zawartości tego niezbędnego (i zgodnie z prawem wymaganego w każdym mleku początkowym i następnym dla niemowląt) składnika w tabeli wartości odżywczych na etykiecie. Zatem nie ma możliwości by Smilk Max spełniał wymogi prawne (oparte o wiedzę naukową) i produkt ten nie powinien być podawany niemowlętom.

Brak zgłoszenia w Sanepidzie

Smilk Max nie tyle został wycofany, co nigdy nie został prawidłowo wprowadzony do obrotu w Polsce. Produkt ten był tylko krótko sprzedawany w aptekach zanim Sanepid wykrył ten proceder i doprowadził do jego wycofania z rynku.

Każde wprowadzane mleko początkowe i następne dla niemowląt podlega w Polsce obowiązkowi powiadomienia do Głównego Inspektora Sanitarnego na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W Rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego (https://e.sanepid.gov.pl/spoz/rpop) każdy może wyszukać produkty marki "smilk max" (pole: "Nazwa produktu") i zobaczyć, iż właściciel marki już kilka lat temu oficjalnie powiadomił Inspektorat Sanitarny, iż rezygnuje z wprowadzania do obrotu mlek pod nazwą SMILK MAX (najpewniej w związku z faktem, iż Główny Inspektorat Sanitarny wykrył, przy próbie zgłoszenia, niezgodność tych produktów z przepisami). Mimo to, wbrew informacji przedstawionej polskim władzom sanitarnym, produkty te nadal są sprzedawane przez Internet. Poniżej zrzut ekranu z rejestru Głównego Inspektoratu Sanitarnego dot. dwóch przykładowych zgłoszeń SMILK MAX 1 oraz SMILK MAX 2 z 2020 roku - obydwa zgłoszenia zostały wycofane ze względu na rzekomą decyzję o niewprowadzaniu mleka do sprzedaży w Polsce.

Zrzut ekranu z rejestru GIS - rezygnacja z wprowadzania SMILK do obrotu

W rezultacie braku zgłoszenia produktów Smilk do Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez podmiot wprowadzający je na rynek, Sanepid nie kontroluje w sposób należyty tych produktów tak jak wszystkich innych mlek modyfikowanych. Również polskie władze weterynaryjne z całą pewnością nie kontrolują w żaden sposób tych produktów, gdyż są one wytwarzane w Czechach (czytaj tutaj więcej o czeskim pochodzeniu produktów Smilk). W związku z tym, w praktyce, nikt w Polsce nie kontroluje w sposób zorganizowany, regularny i należyty produktów Smilk. Jedyne kontrole odbywają się jedynie na podstawie donosów konsumenckich trafiających do polskich władz.

Sąd zamknął "Proszki Mleczne", czyli firmę stojącą za produktami Smilk

Zgodnie z informacją z etykiet produktów Smilk podmiotem odpowiedzialnym za te produkty jest: Proszki Mleczne ul. Gen. Hallera 3, 89-100 Nakło nad Notecią:

Proszki Mleczne podmiot na etykiecie

"Proszki Mleczne" to nie jest jednak żadna firma w rozumieniu spółki prawa handlowego. Proszki Mleczne to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej. Regulamin sklepu Smilk do końca sierpnia 2024 r. informował, iż sprzedawcą jest Włodzimierz Łusiak PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWO-USŁUGOWE PROSZKI MLECZNE. To Pan Włodzimierz Łusiak był firmą "Proszki Mleczne" i prowadził działalność pod adresem wskazanym na etykietach tj. przy ul. gen. Józefa Hallera 3, 89-100 Nakło nad Notecią.

W związku z prowadzoną przez Pana Włodzimierza Łusiaka działalnością, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie o nałożeniu na niego zakazu prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez okres 3 lat (sygnatura akt sprawy: XV Gzd 3/21). Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 29 sierpnia 2024 r. Tym samym tego dnia "Proszki Mleczne" zniknęły z rynku. Poniżej znajduje się zrzut ekranu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dokumentujący wyżej opisany zakaz i orzeczenie.

Sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nałożony na Pana Włodzimierza Łusiaka PROSZKI MLECZNE

Aktualnie sklep Smilk prowadzi inna osoba - Pan Nicolas Łusiak. To ten Pan aktualnie wprowadza produkty Smilk na Polski rynek. Należy zwrócić uwagę, iż Pan Nicolas Łusiak ani Pan Włodzimierz Łusiak nie są i nigdy nie byli producentem produktów Smilk - te produkty są produkowane w Czechach, o czym możesz przeczytać więcej tutaj.

Więcej informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, tutaj znajdziesz więcej szczegołów na temat produktów Smilk Max.

Jeśli natomiast poszukujesz najlepszego mleka dla niemowląt, które jest zgodne z przepisami, bezpieczne i dopuszczone do sprzedaży, oraz którego jakość jest kontrolowana przez polskie władze sanitarne, sprawdź ranking mlek modyfikowanych i dokonaj właściwego wyboru.